Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nade všechny "soft skills" je selský rozum

Jak je z některých mých blogů patrné, jsem absolventem kurzu Davida Grubera, a tedy logicky nemohu nebýt jeho příznivcem.. A v tomto blogu bych Vám chtěl nabídnout recenzi jeho nejnovější knížky “Bude hůř, ale vám bude líp”, kterou jsem přečetl, jak jinak, jedním dechem :)

David Gruber je v našich končinách celkem známá osobnost, ale pokud jej neznáte, z jeho stránek se dozvíte vše, co potřebujete - a v takovém případě je jeho nová kniha právě pro Vás. Je totiž úvodem do košaté problematiky mezilidské komunikace a dává nahlédnout pod pokličku Davidova know-how, které najdete především v jeho Zlaté knize komunikace.

To je ovšem souhrnná encyklopedická publikace, která logicky nemůže být za babku. Stojí Zlatá kniha komunikace za svou cenu? Není to jen další zbytečná rádobypříručka na kterou bude padat prach?

Pokud Vás právě tyhle myšlenky vedou k váhání nad zakoupením knih tohoto druhu, pak vězte, že “Bude hůř, ale vám bude líp” Vám to rozhodování po přečtení může projasnit a usnadnit. Vysvětlení složitého jednoduše - zdravým selským rozumem. To je ta pravá charakteristika pro knihu “Bude hůř, ale vám bude líp”. Jejích 98 stran čistého textu stačí jen na slušný úvod a vhled do problematiky Gruberových psychovzorců neboli multimetod. Na druhou stranu se díky ceně dost pod 200 korun (včetně zvýšeného DPH) stává dostupnou možností, jak “ochutnat” know-how, jež knihy Davida Grubera nabízejí. Nyní už ale k samotné recenzované knížce:

Kniha je rozdělena do pěti kapitol pojatých jako populárně vědecký text nenásilně přecházející ve druhé polovině do prózy, do příběhu. V první kapitole jsou načrtnuty čtyři vysoce aktuální komunikační zákonitosti dnešního světa, zaměřené přesně na naše rušná desátá léta 21. století. Tyto zákonitosti mi připomněly amerického autora Roberta Kyiosakiho (ale zatímco Kyioskai se snaží být vizionářem v oblasti financí, Gruber jím je v oblasti komunikačních dovedností) Jejich zákonitosti ovlivňují život nás všech, ať chceme nebo ne. Buď jim nebudeme věnovat dostatečnou pozornost – a ony nás budou fackovat, anebo je budeme respektovat a „bude mám líp“, jak říká druhá část názvu knihy.

V dalších čtyřech kapitolách se přehlednou formou a s pomocí názorných příkladů dozvíte detaily – jak zvládnout první, druhý, třetí a čtvrtý komunikační faktor. Uvědomíte si, proč tyto zákonitosti vlastně platí a jak se s nimi popasovat, aby pro Vás znamenaly zdroj úspěchu místo toho, aby zůstaly (jako tomu u většiny populace bývá) zdrojem problémů.

Autor text okořenil nejen příklady z praxe a příklady vycházející z jeho vlastních zkušeností, ale taky každou chvíli špetkou humoru, což textu velmi prospívá.

V kapitolách vázaných ke zvládnutí druhého a třetího faktoru je občas poznat, jak autora mrzí, co se stalo s jeho vznešenými ideály férového vzdělávání dospělých od osmdesátých let, kdy kurzy všech soft skills u nás vlastně zakládal, vylepšoval a pak maximálně zpopularizoval. Na mnoho současných čtenářů mohou některé jeho odstavce působit jako zatrpklé. I na mne by tak působily ještě před dvěma roky, než jsem Davida osobně poznal u flip chartu jako člověka veselého, nezdolně optimistického, neuvěřitelně pracovitého a - nesmírně vzdáleného jakékoliv zatrpklosti. Nyní už to chápu lépe – když poznáte Davida osobně a poznáte i jeho práci, bude vám jasné, že David Gruber se záplavy málo kvalitních, ale o to více zkomercionalizovaných kurzů soft skills obává ani ne tak kvůli sobě, jako kvůli vám, jejich možným nebo už reálným účastníkům, kterým pod pláštíkem nablýskanosti nabízejí mnohokrát horší poměr cena/hodnota, než by bylo dostupné a optimální. Je mu prostě líto, že člověk bažící po vzdělání a osobním rozvoji má dnes tak těžké odlišit „zrno od plev“ a že každá chyba na tomto poli jej stojí mnoho peněz, které často padnou do kapsy někomu, kdo si je nějak zvlášť nezasloužil.

Zde si vychutnáte jeho satirický obraz rádobylektora, který oč má větší vnější image, o to je chudší na originální převratné myšlenky. Ilustrátor knihy si vychutnal tento jeho pojem obrázkem, kdy rádobylektorovi čouhá z černého saka visačka prestižní textilní značky, ale jeho obecenstvo spí, baví se, píše textovky a vůbec snaží se přežít jeho výklad do nejbližší přestávky.

Komu by snad tato část připadala jako opakování známého, můře rovnou pokročit dále a pokračovat stranou 51. Tam začíná příběh, tam to má největší grády.

V tom příběhu, které jsou daleko více strhující prózou než odborným pojednáním, vidíme zaostalost našeho současného světa, kdy například marketing, zvládání ženské neplodnosti a překonávání trémy herce na jevišti řeší tři odborníci naprosto různých oborů, zatímco to překvapivě lze pojímat jako jednu a tu samou záležitost. Prostý problém, prosté optimální řešení, pokud znáte psychovzorce.

Kniha vrcholí tím, jak každý ze čtenářů může převýšit ty nejrenomovanější (a nejdražší) zahraniční guru soft skills, když prostě jen využívá psychovzorců – té nejskvělejší formy zdravého selského rozumu.

Jdete na celodenní přednášku takového zahraničního guru, zaplatíte třicet tisíc vložného na den, jdete na druhého takového, na třetího, na desátého – a pořád toho ještě víte méně, než jste si sami schopni hravě odvodit po přečtení knížky za méně než dvě stě korun. Tak to na mne působí. Autor zde vytvořil postavu mimozemšťana z cizí vyspělejší planety, která to typickému českému zájemci o soft skills vysvětluje – ale každému čtenáři je jasné, kdo tomu mimozemšťanovi „vedl myšlenky“. A (pozor, prozrazení obsahu - tedy SPOILER) stačí si udělat přesmyčku jména toho mimozemšťana… a vše je jasné. (konec "SPOILERU")

Jako chronická bolístka knihy mohou na leckoho působit všudypřítomné opakování principů čtyř základních Gruberových psychovzorců. Znovu a znovu vztahy emocí, návyku a vůle v psychovzorci profesionální koncentrace, znovu momentální stav a základna v psychické teorii relativity, znovu ledovcový model lidské psychiky v psychovzorci opozice podvědomí.

Jenže: Nenapíše-li to tam autor, řada čtenářů mu bude spílat, že si k této jedné knize ještě musí dokupovat nějakou jeho další. Napíše-li to tam, jiní se budou pozastavovat, proč to pořád opakuje. Férový recenzent by měl při kritice aspoň naznačit směr řešení – ale já ho zde opravdu neznám. Pokud je tato kniha první, kterou od Davida máte, tak to prostě potřebujete. Ty opakované pasáže jsou v této nové knize mimo hlavní text, v příloze. S výzvou: „Neznáte-li to, čtěte, znáte-li to, přeskočte, nevšímejte si.“ Takže ti z nás, kdo již psychovzorce znají alespoň nemusí přeskakovat kusy textu.

 

Závěrem:

Výsledkem je kniha, která se čte příjemně, jedním dechem, děj vás strhne. Člověk se k ní může stále vracet a stále nalézat něco nového. Nemůžu než ji vřele doporučit i těm, kteří neznají souvislosti naši nedávné totality a udělali si na Davida Grubera povrchní názor – pozitivní či negativní. Těm, kteří už od něj něco četli, doporučovat knihu nemusím. Že se po ní vrhnou i bez mé recenze, tím jsem si jist.

 

PS: Do textu blogu se ale raději nebudu umisťovat další odkazy, ale pokud vás má recenze zaujala a chcete knihu sehnat, napište mi e-mail nebo komentář s informací, odkud jste a já vám pomůžu - samozřejmě nejjednodušší to budou mít Pražáci :)

Autor: Jan Hora | pondělí 13.2.2012 8:48 | karma článku: 9,92 | přečteno: 1834x
  • Další články autora

Jan Hora

O doménách

Po delší době jsem se rozhodl opět něco napsat. Mé předchozí články byly několikrát označeny za špatně skrývanou reklamu, takže jsem se rozhodl změnit přístup a psát o svém oboru, kterým je IT - především oblast online marketingu a e-commerce. Tohle je první z takových článků a je inspirován zajímavým dotazem, který mi položila jedna žákyně z kurzu, který jsem vedl. Snad ho v záplavě politických komentářů někdo shledá užitečným :)

17.11.2012 v 9:05 | Karma: 8,36 | Přečteno: 587x | Diskuse| Ostatní

Jan Hora

Krátké zamyšlení na téma odchodu Václava Havla

O Václavu Havlovi bylo v posledních napsáno mnoho obdivného a mnoho kritického či dokonce nenávistného. Neustále musím myslet na to, co vidím v pozadí toho všeho. A z toho co vidím jsem smutný.

21.12.2011 v 13:45 | Karma: 15,32 | Přečteno: 1425x | Diskuse| Ostatní

Jan Hora

Vzdělání trochu jinak – dnes o angličtině

Opět jsem četl v novinách, že se naše mládež neumí učit. Kdyby to nebylo smutné, jsou ty paradoxy k smíchu. Studovat nějakou atraktivní školu – to ano, to chce každý. Učit se, soustavně neúnavně tvrdě psychicky dřít – to však nechce téměř nikdo a při dnešní stavu českého školství to ani není většinou třeba. Každý dnes považuje vzdělání za něco, na co má právo – a to bez ohledu na to, jestli vynaložil odpovídající úsilí.

22.9.2011 v 9:01 | Karma: 10,17 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost

Jan Hora

Vzdělání trochu jinak

To, že v našem českém školství oproti minulým dobám upadá kázeň, upadá morálka i kvalita výuky, to nikoho už ani nepřekvapuje. Člověku připadá, že stále více studentů dělá školu vlastně jen pro ten „papír“. Maturitní vysvědčení, diplom a podobně. Pak se jdou ucházet o zaměstnání. Personalista vidí požadovaný papír, odškrtne si splněný kvalifikační požadavek a víc ho nezajímá. Že maturant z českého jazyka mluví jak dlaždič a udělá během pár minut ve svém pracovním mluveném projevu tolik hrubých chyb, že správně neměl projít ani základní školou? Jistě znáte ten vtip, kdy jeden absolvent vysoké školy říká druhému: „Když vidím, jakej já jsem inženýr, tak se docela bojím jít k doktorovi.“ Tento blog ale nebude obvyklým nadáváním na dnešní poměry, tenhle bude trošku jiný...

12.9.2011 v 9:36 | Karma: 11,53 | Přečteno: 1392x | Diskuse| Společnost

Jan Hora

Stávka, stávka, pořád samá stávka

Už několik dní se na mne ze všech médií hrnou informace o stávce a o tom, jak odboráři stávkují i za mne resp. o tom, jak si mne berou jako rukojmí - podle toho, kdo se v článku k věci vyjadřuje. A mě už to docela přestává bavit.

13.6.2011 v 12:50 | Karma: 13,75 | Přečteno: 834x | Diskuse| Ostatní

Jan Hora

Největší zhouba politických reforem...

... je překvapivě počasí. Zdá se vám to překvapivé? Já jsem byl taky překvapen, když jsem to zažil na vlastní kůži...

12.10.2010 v 13:52 | Karma: 11,06 | Přečteno: 945x | Diskuse| Politika

Jan Hora

Reformy trochu jinak, aneb jak to vidí politický zelenáč

Po delší době jsem se rozhodl opět se podělit o své úvahy - tentokrát na téma reforem, které jsou tématem dne už skoro celý rok. Celou tu dobu přemýšlím hlavně o tom, proč se mi tak často stává, že se s někým v jedné oblasti perfektně shodnu a v druhé se rychle dostaneme "na nože." A tak mě napadlo, že předložím svoje myšlenkové pochody ve stručné podobě anonymnímu čtenářstvu a uvidíme, jak moc jsem mimo.

5.10.2010 v 8:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 969x | Diskuse| Politika

Jan Hora

Složenky od TOP09 trochu jinak

On to vlastně není špatný nápad, uhradit složenkou státní dluh. Jenže chyba se stala v tom, kdo dostal složenky, a taky v tom, na jakou částku zněly.

14.5.2010 v 18:10 | Karma: 17,40 | Přečteno: 984x | Diskuse| Politika

Jan Hora

Časový kupon za studentskou cenu

...aneb nechci slevu zadarmo. Tento článek je hlasité zanadávání si na mou vlastní blbost a na nezájem DPP Praha o spokojenost svých klientů.

2.4.2010 v 16:31 | Karma: 10,76 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Osobní

Jan Hora

Proč mi nevyhovuje levice

Dnes jsem narazil na facebooku na diskusi, v níž několik lidí hájilo přesvědčení, že komunismus je správná cesta. Poté co jsem se do diskuse zapojil mě došlo, že můj odpor k němu má hodně společného s mou nechutí volit levici, protože základ je stejný...

1.4.2010 v 17:07 | Karma: 20,96 | Přečteno: 1239x | Diskuse| Politika

Jan Hora

Skotská modlitba

Narazil jsem v diskusi pod jedním blogem na následující text, prý jde o skotskou modlitbu. Moc se mi líbí...

3.3.2010 v 9:39 | Karma: 13,91 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Ostatní

Jan Hora

Dehonestace politických oponentů je nástrojem z doby minulé

Volby do poslanecké sněmovny se přibližují a čím jsou blíže, tím více afér, obvinění, nařčení a polopravd se objevuje v médiích. Volič už je na to po letech zvyklý, je to běžná praxe. Odporná, špinavá, zavrženíhodná, ale efektivní. Není nutno ani dodávat že většina toho, co se do médií dostane se tam dostalo zcela záměrně. Stejně tak soudím, že jen máloco je podáno se všemi souvislostmi, protože pak by to většinou přestala být senzace – často by se ukázalo, že o nic nešlo, že zajímavé jsou jen části kauzy a to jen tehdy když je vytrhnete z kontextu. A jindy by došlo k odhalení pravdy,jejíž odhalení nebylo obsahem politické objednávky. Až teď jsem si uvědomil, že to co se pravidelně o volbách line z televize, novin i internetu není daň za demokracii. Je to daň za 40 let komunismu.

3.3.2010 v 1:02 | Karma: 9,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1122x
Původem mimopražský, v Praze žije již osm let a i když se to podle fotografie nezdá, je mu 27 let. IT (a nejen IT) konzultant na volné noze. Zajímá se o politickou a ekonomickou situaci ČR. Chce se podělit o své myšlenky aby zjistil, zda je někdo alespoň částečně sdílí.